WARSZTATY FARMER
Poznawanie zwyczajów życia na farmie, podstawowe umiejętności życia na wsi, stare metody wytwarzania żywności i odzieży, opieka nad zwierzętami w gospodarstwie, pomoc w pielęgnacji i karmieniu zwierząt.
- 6 nocy 2290 zł za dziecko
- 13 nocy 3490zł za dziecko
- NOWOŚĆ !!! 10 nocy 2999 zł za dziecko
Propozycje zajęć: Dane tematy są realizowane w zależności od warunków atmosferycznych – 1 dzień/1 warsztat i 1 dzień/1 przygoda. Uczestnicy otrzymają specjalny Dyplom z małą niespodzianką – pamiątką.
Przykładowy program warsztatów i przygód na 2-tygodniowy pobyt:
Warsztaty JAJA i PIÓRA
Pozbieramy jajka w kurniku i podłożymy słomę w gniazdach, nauczymy się rozpoznawać jaja i pióra, doglądać drobiu i ptactwa, karmić kury i koguty. Wycinać łowickie koguty. Szukać kolorowych jajek, które pogubił kogut na terenie wioski. Zagramy w kurzego bilarda, dopasujemy odgłosy pisklaków w jajkach – gra pamięciowa. Ze znalezionych piórek i sznurków stworzymy makramy i łapacze snów, czyli piękne własnoręczne dekoracje dla swojego otoczenia. Dowiemy się, jak zbudowane są pióra i gdzie można je wykorzystać. Dowiemy się, jak zbudowane jest jajko.
Warsztaty OWOCÓW i WARZYW
Poszukamy sadów owocowych w okolicy i sprawdzimy, jakie owoce dają. Dowiemy się, jak owocują drzewa i jak można przetworzyć ich owoce na pyszne, zdrowe smakołyki poprzez suszenie czy gotowanie. Degustacja różnych owoców i warzyw – zajęcia sensoryczne w formie konkursu. Stworzymy warzywne figurki według własnego pomysłu. Sprawdzimy, które zwierzaki w wiosce przepadają za owocami, a które za warzywami.
Warsztaty MIODU i WOSKU
Poznamy i będziemy degustować miody i pyłki, zrobimy świece z wosku pszczelego. Zbudujemy hotel dla owadów i poszukamy owadów, które żyją w gospodarstwie. Zagramy w grę o owadach na terenie Wioski pod Kogutem, aby poznać lepiej ich zwyczaje. Woskowijki – z gałganka i wosku stworzymy eko-opakowanie. W turnusach 2-tygodniowych spotkanie z Panią Pszczelarz, która opowie nam o swojej pracy oraz o królestwie pszczół.
Warsztaty TKANINY i RUNA
Będziemy prać w starych baliach i na tarach owczą wełnę oraz filcować na mokro. Doglądać owiec, baranów i jagniąt. Grać w grę „Wilki i owce”. Tworzyć ozdoby z filcowanych kulek lub filcowe owieczki. Częstować lamy smakołykami, poznawać ich zwyczaje i pochodzenie, nazrywamy zielonych gałązek, aby przybrać ich wybiegi. Poznamy runo z lamy i jego zastosowanie, stworzymy kolorowe pompony z włóczki rodem z Andów. Malowanie na tkaninie lub barwienie tkaniny na chusty/kominy za pomocą naturalnych barwników – praca samodzielna według własnego pomysłu – można zabrać ze sobą do domu po zakończeniu pobytu. Dowiemy się, czym różni się len od bawełny i wełny oraz o czym informują metki na odzieży.
Warsztaty LASU i DRZEWA
Poszukamy domków korników w starym drewnie. Dowiemy się, dlaczego dzięcioł to doktor drzew. Poszukamy spróchniałego drewna oraz dowiemy się, gdzie i do czego można wykorzystać drewno. Własnoręcznie wykonamy drewniane magnesy. Nazbieramy „skarbów z lasu” i stworzymy mały las zamknięty w szkle. Dowiemy się, jak jest zbudowane drzewo. Nazwiemy poprawnie drzewa, które rosną w Wiosce. Zajęcia sensoryczne: rozpoznawanie zapachu drzew iglastych/liściastych. Tworzenie ścieżki sensorycznej w lesie. Leżaki i las – wsłuchiwanie się w muzykę ptaków, odgłosy lasu, obcowanie z przyrodą, podglądanie leśnych ptaków i stworzeń – spróbujemy rozpoznać ptaki, które mieszkają w lesie. Sprzątniemy mały wycinek lasu i dowiemy się, jak chronić lasy.
Warsztaty MLEKA i MASŁA
Robienie masła w maselnicach i drewnianych foremkach. Zwiedzanie skansenu masła. Doglądanie krówek, malowanie wielkiej łąki pełnej kwiatów dla Pani Krowy. Dojenie krowy na fantomie. Doglądanie kózek, częstowanie ich smakołykami, napełnianie ich paśników. Poznamy legendę o poznańskich koziołkach. Stoczymy bój w konkursie, kto szybciej wydoi kozę (na fantomie). Dowiemy się, co to maślanka, kefir i jogurt. Zrobimy owocowy jogurt.
Warsztaty SIERŚCI i FUTERKA
Będziemy zadawać siano do paśników i ziarno do korytek, zbierać zielonkę dla królików i cieszyć się królikogłaskaniem. Wyprawimy urodziny małemu królikowi. Stworzymy zielony tort z mleczów dla królików, a potem je poczęstujemy. Zajęcia sensoryczne: rozpoznawanie zwierząt po dotyku – ćwiczymy umiejętność przekazu ręka-mózg. Dowiemy się, co to włos, a co to sierść i co można zrobić z końskiego włosia. Sprawdzimy, które wioskowe zwierzęta mają sierść, a które włosy. W turnusach 2-tygodniowych spotkanie z psim trenerem, który opowie nam o swojej pracy w schronisku dla zwierząt i podpowie, jak dobrze zaopiekować się własnymi domowymi zwierzakami i jak być odpowiedzialnym przyjacielem zwierząt.
Warsztaty ZIARNA i SIANA
Sprawdzimy, kto je ziarna i jakie – nauka rozpoznawania ziaren. Kiedy ziarno, kiedy pestka, a może nasionko? Częstowanie zwierząt ziarnem. Mielenie ziaren w żarnach. Tworzenie obrazów z ziaren lub mąki. Sprawdzimy, jakie ziarna sami zjadamy. Brykanie na słomie i zwiedzanie skansenu maszyn rolniczych. Dowiemy się, jak pozyskuje się ziarno z pola i jak zamienia się w chlebek. Czym różni się słoma od siana? Co można stworzyć z garści siana? Zasadzimy ziarna w ziemi.
Warsztaty WODY i PLASTIKU
Własnoręcznie wykonamy lampiony z niepotrzebnych słoików, aby dać im „drugie życie” lub stworzymy karmniki dla ptaków z wykorzystanych butelek. Zagramy w grę terenową z wiedzy o ekologii i recyklingu. Zbudujemy filtr do oczyszczania wody. Dowiemy się, dlaczego plastik jest szkodliwy dla zwierząt i czym go można zastępować. Zrobimy wielorazową eko torbę na zakupy.